Kiedy powinniśmy wezwać serwistanta?

Przez Adam
W Instalatorzy
Luty 15, 2018
0 komentarzy
158 Views

Choć gazowe kotły kondensacyjne nie należą do grupy urządzeń często ulegających awariom, to i w ich wypadku zdarzają się mniejsze lub większe usterki. Podpowiadamy, w jakich wypadkach powinniśmy wezwać serwisanta.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAWiemy już, że według prawa budowlanego powinniśmy przynajmniej raz na dwa lata dokonywać przeglądu stanu kotłów o nominalnej wydajności ponad 100 kW i najmniej raz na cztery lata kontrolować efektywność energetyczną i sprawność techniczną kotłów o nominalnej wydajności 20-100 kW. Dobrze jest też wykonać przegląd urządzenia po sezonie grzewczym lub przed jego rozpoczęciem. Powinien być on przeprowadzony przez serwisanta z autoryzowanego serwisu lub przeszkolonego instalatora.

Czas wezwać serwis

Może się zdarzyć, że poza wskazanymi przeglądami,  gazowy kocioł kondensacyjny nie działa prawidłowo. Niektóre problemy możemy rozwiązać sami, a sposób ich naprawy ujęty jest w instrukcji obsługi do samodzielnego zrobienia. W pozostałych przypadkach należy wezwać serwis.

Usterki mogą wynikać, np.:

– z dłuższej przerwy w użytkowaniu urządzenia;

– kocioł może się nie włączać ze względu na brak zasilania w gniazdku elektrycznym, warto wtedy też sprawdzić bezpiecznik w kotle.

Jeśli chodzi o kotły dwufunkcyjne może się zdarzyć, że:

– kocioł pracuje w przypadku poboru ciepłej wody, ale nie włącza się w funkcji centralnego ogrzewania, np. z powodu braku minimalnego odbioru ciepła. Spowodowane jest to przez zakręcone zawory lub też instalacja jest zapowietrzona;

– urządzenie nie włączy się też ze względu na nieresetowalny kod usterki lub brak wody w instalacji;

– problem w działaniu kotła gazowego może też sprawiać temperatura panująca w pomieszczeniach tj. zbyt zimno lub ciepło. Z kolei kiedy urządzenie nie dogrzewa lub przegrzewa mieszkanie, powinniśmy zmienić zadaną temperaturę.

Aby uniknąć większości problemów z kotłami gazowymi, wystarczy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi, a także zlecając coroczny przegląd urządzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

komentarze z facebooka: