Konserwacja kotła grzewczego przed sezonem

Przez Adam
W Instalatorzy
Sierpień 24, 2017
1 komentarz
638 Views

Kluczem do prawidłowo działającego kotła grzewczego jest jego odpowiednia konserwacja i przeprowadzanie regularnych przeglądów. W ten sposób zapewnimy mu pełną sprawność, a nam bezpieczeństwo.

kociol-kondensacyjny-dwufunkcyjny-mcr-home_zdjecie-aranzacyjne-fot-de-dietrichPrzegląd urządzenia można wykonać po sezonie grzewczym lub przed jego rozpoczęciem. Decydując się na to drugie rozwiązanie, warto je przeprowadzić nieco wcześniej, ponieważ przed sezonem grzewczym serwisanci mają bardzo dużo zleceń, przez co trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na usługę.

Zadanie najlepiej zlecać autoryzowanej firmie serwisowej, która zna już dobrze urządzenia i wie w jaki sposób poradzić sobie z powstałą awarią. Często usterki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak to właśnie regularne przeglądy pozwalają wykryć drobną awarię niedługo po tym, kiedy się pojawi. Jest wtedy szansa, że naprawa będzie o wiele tańsza niż w momencie, kiedy wada stanie się poważna.

Podczas przeglądu serwisant oceni funkcjonowanie kotła i wykryje ewentualne nieprawidłowości w jego działaniu. Pod uwagę brany jest nie tylko stan techniczny samego urządzenia, ale również jego otoczenie: szczelność instalacji gazowej oraz dopływ powietrza.

Czyszczenie i konserwacja

Do najważniejszych etapów przeglądu należy czyszczenie i konserwacja wymiennika. To właśnie w tym miejscu zazwyczaj odkłada się osad, który należy dokładnie usunąć. Do sprawdzenia jest także palnik i pompa obiegowa, szczelność przyłączy, naczynie wzbiorcze oraz wszystkie czujniki. W przypadku klasycznych kotłów gazowych do skontrolowania jest czujnik zabezpieczający przed wstecznym ciągiem spalin, który wyłącza kocioł, jeśli przewód kominowy nie odprowadza spalin we właściwy sposób.

Należy zaznaczyć, że niesprawna instalacja grzewcza stanowi poważne zagrożenie. Wieloletnie zaniedbania związane z przeglądami urządzeń grzewczych mogą być tragiczne w swoich skutkach. Najczęściej ich przyczyną jest ulatniający się gaz, spaliny lub znajdujący się wewnątrz kotła osad. Usterki przyczyniają się też do zmniejszenia wydajności urządzenia. Uszkodzony kocioł jest także mniej ekologiczny.

 

1 komentarz do “Konserwacja kotła grzewczego przed sezonem”

  1. Strefa pisze:

    Ważna sprawa, co roku trzeba czyścić i konserwować dla własnego bezpieczeństwa

komentarze z facebooka: