Wymiana kotła grzewczego a ustawy antysmogowe – woj. małopolskie cz.2

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Wrzesień 14, 2017
0 komentarzy
293 Views

Kontynuujemy omawianie tematu ustawy smogowej w województwie małopolskim oraz wyjaśniamy związane z nią zmiany.

 Pierwsza część materiału tutaj.

smog-2 Nie wszystko od razu, czyli okres przejściowy

Wcielenie w życie ustawy antysmogowej oczywiście nie zmusiło mieszkańców województwa małopolskiego do natychmiastowej wymiany kotła, pieca lub kominka. Na dostosowanie się do nowych przepisów jest czas do końca 2022 roku. W przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, okres ten został wydłużony do końca 2026 roku, zaś posiadacze kotłów klasy 5 mogą z nich korzystać bezterminowo.

Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął też tzw. „przejściową” uchwałę antysmogową dla Krakowa. Od 1 lipca br. zakazane jest używanie niskiej jakości węgla do ogrzewania domów i mieszkań. Regulacje dotyczą terenu gminy miejskiej Kraków i będą obowiązywać do 1 września 2019 r., czyli do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem.

 Wsparcie dla mieszkańców – dofinansowania do wymiany pieca

Choć czasu na wymianę kotła jest dużo, nie warto czekać do ostatniej chwili. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na wymianę starych, nieekologicznych kotłów węglowych zostało przeznaczone 100 mln euro.

Środki można wykorzystać na zakup i instalację spełniających wszelkie normy ekologiczne pieców na węgiel, gaz, biomasę czy odnawialne źródła energii. Więcej informacji można uzyskać w urzędach gmin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

komentarze z facebooka: